۱۳ مرداد, ۱۳۹۹

پوست‌های چرب در بخش مراقبت‌های ویژه

  • توسط m.kazemi
  • 7 سال قبل
  • 405 بازدید
  • ۰

 

عوامل پیدایش جوش

همان‌طور که می‌دانیم یکی از شایع‌ترین انواع پوست چرب است (Oily Skin). پوست چرب ناشی از فعالیت بیش از اندازه غدد چربی بوده و این فعالیت به‌وسیله آندروژن یا هورمون مردانه کنترل می‌شود. شاخص یک پوست چرب ظاهر محکم، ضحیم و براق آن است.

منافذ (Pores) این نوع پوست به‌علت چربی به دام افتاده در فولیکول‌های مجاری چربی، بزرگتر به نظر می‌آید. پوست این افراد حتی ساعتی پس از شستشو مجدداً با لایه‌ای از چربی پوشیده می‌شود. معمول‌ترین مشکلی که بعضی افراد با پوست‌های چرب یا مختلط دچار آن هستند مشکل جوش‌زائی است. هرچند که تاکنون دلیل اصلی ایجاد جوش (Acne) مشخص نشده، اما مطالعات نشان داده است که موارد زیر ارتباط مستقیمی با پیدایش جوش دارد:

ترشح بیش از حد Sebum ناشی از فعالیت هورمون‌های مردانه یا تغییر در ترکیب آن.

Hyperkeratinization ▪ یا افزایش رشد سلول‌های شاخی پوست که باعث گرفتگی منافذ خروج سبوم می‌شوند.

فعالیت باکتری مولد آکنه

ایجاد التهاب و گسترش تدریجی آن

محصولات آرایشی و بهداشت مخصوص پوست چرب

برای پوست‌های چرب و پوست‌های مستعد جوش افراد دارای پوست چرب با توجه به چربی بیش از اندازه پوستشان همواره تمایل به استفاده از محصولاتی دارند که نه تنها فیلم سنگین، چرب و براق بر روی پوستشان ایجاد ننمایند بلکه در حد امکان بتوانند براقی و چربی پوستشان را کنترل کنند. شرکت‌های مختلف به منظور تأمین نیاز این افراد، محصولات Oilfree را به‌ بازار عرضه کرده‌اند. رد فرمولاسیون این دسته از محصولات سعی می‌شود تا در حد امکان از مواد Occlusive که تمایل به ایجاد فیلم چرب بر روی پوست دارند پرهیز شود.

محصولات آرایشی و بهداشتی پوست که برای افراد با پوست‌های چرب مستعد جوش فرموله می‌شوند معمولاً به‌نام‌های Non – Comedogenic Non – Acnegenic به بازار عرضه می‌شوند. برای فرموله کردن این دسته از محصولات نه تنها سعی می‌شود که از لحاظ فیلم ایجاد شده بر روی پوست سنگین، چرب و براق نباشد بلکه از موادی در آنها استفاده شود که امکان بستن منافذ پوست را نداشته باشند و تا جائی که ممکن است در ترکیب Sebum تغییری ایجاد ننمایند.

تفاوت‌های محصولات OilFree با محصولات Non – Comedogenic

برای بررسی این تفاوت بایستی واژه Comedogenic به معنای توانائی ایجاد Comedone را مورد بررسی قرار داد. جوش‌های ریزی که در ابتدا بدون آثار التهابی ناشی از بسته شدن منافذ پوست، به‌دنبال استفاده از بعضی از محصولات آرایشی که حتی می‌توانند فاقد چربی باشند، ایجاد می‌شود، کمدون نامیده می‌شوند. موادی را که توانائی ایجاد این جوش‌ها را داشته باشند، مواد Comedogenic یا کمدون‌زا می‌نامند. معمولاً این کمدون‌ها در نواحی چرب صورت پدیدار می‌شوند.

نکته اساسی در این رابطه آن است که لزوماً واژه‌های Non – Comedogenic , Oil Free یکسان نبوده و دارای یک معنی نیستند را که بعضی از موادی که توانائی بستن منافذ پوست و به‌دنبال آن ایجاد کمدون را دارند می‌توانند از خانواده چربی‌ها و روغن‌ها (Oil) نباشند و برعکس بعضی از روغن‌ها و چربی‌ها بر خلاف نامشان اصلاً کمدون‌زا نیستند. به‌عنوان مثال پارافین (مینرال اویل)، وازلین و روغن جوجوبا که معمولاً در فراورده‌های OilFree از آنها استفاده نمی‌شود بنابر مطالعات انجام شده کاملاً Non – Comedogenic هستند. ضمناً طبیعی بودن یک روغن به معنای غیر کمدون‌زا بودن آن نیز نیست چرا که مثلاً روغن نارگیل از روغن‌های کمدون‌زا به‌شمار می‌آید. برعکس استرهائی از قبیل ایزوپروپیل میریستات که اصلاً Occelusive نبوده و بسیار سریع در پوست جذب می‌شود و یک فیلم بسیار سبک بر روی پوست ایجاد می‌نماید از کمدون‌زاهای بسیار شناخته شده است.

بنابراین صرف استفاده از محصولات Oil Free بدون قید واژه Non – Comedogen برای پوست‌های مستعد جوش می‌تاند نادرست باشد. لازم به یادآوری است که بسته به شدت جوش‌زائی و نیز فعالیت‌های ارگانیک فرد مصرف کننده، حتی یک محصول Non – Comedogen نیز می‌تواند در فرد بسیار مستعد، با تغییر ترکیب سبوم یا عوامل دیگر، ایجاد آکنه را تشدید کند. برعکس، حتی استفاده از محصول Oil Free برای یک فرد با پوست آکنه‌ای خفیف می‌تواند بدون مشکل باشد. برای افرادی با پوست‌های بسیار مستعد جوش، استفاده از محصولات با پایه آب توصیه می‌شود.
Acnelineخانواده‌ای از محصولات بهداشت پوست برای پوست‌های مستعدجوش

شرکت اکت جهت تأمین نیاز مصرف کنندگان محصولات خود که دارای پوست چرب هستند تاکنون محصولات فاقد

ربی (OilFree) را به بازار عرضه نموده است. نمونه‌های این محصولات کرم‌های ضد آفتاب OilFree ۶۰ و Oil Free ۳۰ هستند؛ ضمناً این شرکت با درک عمیق مشکلات پوست‌های آکنه‌ای و نیز در راستای تأمین محصولات مکمل در کنار محصولات داروئی معالج آکنه، شروع به عرضه یک خانواده از محصولات ویژه پوست‌های آکنه‌ای به‌نام Acneline نموده است. در فرمولاسیون این دسته از محصولات از موادی که در رفرانس‌های مختلف به‌عنوان Non – Comedgen به آن اشاره شده و موادی که می‌توانند به نحوی در چرخه ایجاد جوش دخالت کرده و آن را کنترل نمایند، استفاده شده است.
مشخصات کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب Acneline Spf ۳۰ اولین محصول از این خانواده بوده که با توجه به نیاز مبرم این دسته از افارد به یک ضد آفتاب طراحی شده است. در فرمولاسیون این کرم از Sebumine Sb – ۱۲ به‌عنوان یک ترکیب هیدروگلیکولیک با ویژگی‌های زیر استفاده شده است؛ ضمناً این کرم علاوه بر ویژگی فوق دارای مشخصات زیر نیز است:

نرمال کردن پوست‌های چرب

تنظیم ترشح Sebum

فعالیت کمدولیتیک (ضد کمدونی)

تأثیر آنتی باکتریال

غیر کمدون‌زا

بافت سبک و غیر چرب که تحمل آن را برای پوست‌های چرب و جوش‌زا ممکن می‌کند.

عدم ایجاد یک فیلم براق بر روی پوست

فرمول مقاوم در برابر نور آفتاب

قابل استفاده برای انواع پوست

تست شده از نظر اثر بخشی و ایمنی توسط درماتولوژیست.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.